Založ si blog

„Fica dáme dole už na budúci rok ! „

Zverejnil v „pozdnom“ decembrovom čase, v niektorom zo svojich príspevkov na sociálnej sieti jeden zo zakladajúcich členov liberálnej strany SaS, podpredseda tejto partaje a musím férovo priznať, že aj človek, ktorý ma ako prvý zoznámil s politickým zákulisím na lokálnej úrovni – Ľubomír Galko.

Ono, nič proti výroku a jeho názoru (napokon, antismerácky – rozumej protisociálnodemokratický – pohľad musí mať medzi členmi – liberálmi každý – tak sme o tom v marci 2010 na straníckom sneme v košickom hoteli Yasmin dokonca aj hlasovali, podotýkam okrem mňa – vtedy som bol ešte čerstvým členom bez hlasovacieho práva) !  Len pre zaujímavosť, onehdy sa len jeden člen zdržal pri hlasovaní (o vylúčení akejkoľvek spolupráce so Smerom), no priznám sa, nepamätám si, kto vtedy nabral takú veľkú odvahu postaviť sa proti predsedovi a republikovej rade v jednej osobe – Richardovi Sulíkovi.

Teraz je to už jedno, pretože predpokladám, že v strane nepôsobí. (Už vtedy si koledoval vylúčenie za drzosť nesúhlasiť s človekom so 120 nápadmi v hlave). Lebo, kto mal slobodný a zdravý rozum zutekal kade ľahšie. Mimochodom, medzi prvými som opúšťal zelenú stranu aj ja – ešte v čase, keď liberáli mali dvojcifernú podporu vyjadrenú v percentách (október 2011). V čase, keď ešte ani Mikuláš Dzurinda nevedel, akým nenápadným spôsobom položiť vládu stranícky podriadenej, ale exekutívne nadriadenej Ivety Radičovej. Ale odbočil som..

Vrátim sa in medias res (k jadru veci). Je jasné, že koniec Fica je zbožným želaním všetkých (slovíčko viacerých je príliš málo na vyjadrenie kvantity) politikov z liberálno-konzervatívno-reformného spektra (úmyselne nepíšem o pravici, delenie na ľavicu a pravicu v Európe už vyše storočie neexistuje). Síce neviem prečo väčšina zo zákonodarcov „orálne“ operuje s vlastným podstatným menom Fico, namiesto všeobecným „politická strana Smer-SD“, ale budiž. Smer je Fico a Fico je Smer, podľa nich.

Lenže túžba je jedna vec, realita druhá a dlhodobé percentuálne prieskumy tretia. Neviem si skutočne živo predstaviť situáciu (a to mám fantáziu skutočne vycibrenú), ako by vyzerala koalícia, keby Fico (teda najmä Smer, ale zostanem v písomnom štýle liberálno-konzervatívno-reformných politikov) voľby nevyhral, resp. vyhral, ale nenašiel spojenca, resp. našiel spojenca, ale nedal by dokopy 76 mandátov (jediným relevantným spojencom je SNS).

Všetky L-K-R strany sa spolupráci s aktuálne vládnou stranou vyhýbajú ako čert krížu. Čo je však pre grupu L-K-R najhoršie, už aj medzi samými sebou vytvárajú spojenecké animozity. Bugárov Most-HÍD ani za svet nepôjde do koalície s Matovičovým hnutím OĽaNO, kresťanskí demokrati si netľapnú s liberálmi z SaS… A podotýkam, nie sú to vyjadrenia vypočuté v poslednej cenovej skupine pohostinských zariadení, ale výroky vypadnuté pri plnom vedomí a triezvosti z úst samotných hlavných predstaviteľov partají pred novinármi a publikované v takmer všetkých periodikách. Sú tu dokonca aj individuálne mikrosúboje – reklamno-inzertný priek Procházka vs Matovič, boj o liberálny mikropriestor medzi SaS vs SKOK (osočovanie preskočilo už aj na sociálne siete), resp. Sulík vs Miškov, súboj odídencov z KDH Procházka vs Lipšic (v minulom blogu som sa tejto dvojici venoval dopodrobna), vnímanie práv a slobôd inak orientovaných menšín medzi KDH vs SaS…

Asi najmenšiu dilemu pri tejto kombinatorike –  kto s kým, kde a ako, majú Fígeľovci, lebo SaS sa do parlamentu s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane (aj napriek posilňovaniu svojho tímu). To by časť mojich bývalých kolegov (niektorých si stále vážim, stále tvrdím, že aj medzi oponentmi sú ľudia so zmyslom pre realitu) musela robiť niečo pre krajinu a občanov a neposielať svojho predsedu na pódia pred demonštrantov a do Bruselu.

Inu, tento problém sa netýka len liberálov. Problém s vytvorením spoločného, pozitívneho, užitočného programu hodného pre slovenských občanov majú skoro všetky L-K-R strany. Na jeho vytvorenie ale zrejme niet času, pretože ich lídri musia dlhodobo pátrať po kauzách, prešľapoch, chybách, kiksoch vládnucej elity. Burcovať národ, sľubovať im, že oni to vedia lepšie (čo už de facto aj ukázali, troje predčasné voľby sú corpus delicti). V tom vidia zmysel svojej práce, ale čo má z toho občan ?

Nielen preto si neviem predstaviť vládu tých, ktorí teraz mohutne kritizujú. Pretože na ich smetisku (pred vlastným prahom si zabudli dostatočne poupratovať, čo nám názorne prezentuje SDKÚ-DS) je až príliš veľa kohútov, ktorí by chceli vládnuť. Napríklad „alfa samec“ s politikou „pol na pol bez DPH“, ktorý zo svojich nekonzistentných odpovedí dokonale utkal v rekordne rýchlom čase síce silnú pavučinu, ale krehkú sieť… Jeden so vždy skrytým diktafónom a zároveň úspešný lovec audioodkazov pre detektor,..  ďalší, čo nemá problém nalievať mladistvým, kradnúť zástavy a moralizovať a tak ďalej a tak ďalej.

Každý jeden z nich má svoju politickú stranu, našťastie. Ďalšie sú v štádiu vzniku. 5 percentné kvórum je pre mnohé partaje vysoká latka, L-K-R volič sa naklonovať nedá. Kým niekomu pribudne, inému zas ubudne. Od túžby dať dole Fica je preto k samotnej realite na tisícky míľ ďaleko…

Čisté víno, prosím! Dvojku pre Jurka, litre pre Dúbravčanov. ..

11.09.2017

SOM VEDMA? 28. apríla som v blogu "Mat pre Dúbravku" (nájdete ju v mojej sekcii Dúbravka, Samospráva, Komunálna politika) napísal, čo bude s lokalitou Pri krži a výstavbou náhradných nájomných viac »

Mat pre Dúbravku

28.04.2017

SMUTNÝ EPILÓG Štvrtkové neprelomené primátorovo veto poslancami mestského zastupiteľstva Hlavného mesta SR - Bratislava znamená jediné - prehru dúbravských obyvateľov, konkrétne tých, viac »

Keď dá dúbravský richtár ruku za niekoho do ohňa. . .

27.04.2017

Problémy a hlavnou kontrolórkou Ruženou Záthureckou zistené a potvrdené vážne nedostatky, ktoré boli v minulom volebnom období (2010-2014) pri prideľovaní bytov v mestskej časti Dúbravka, viac »

Martin Schulz, šéf SPD, Nemecko

Pokračovanie veľkej koalície v Nemecku sa priblížilo, socialisti začnú rokovať s konzervatívcami

21.01.2018 16:42, aktualizované: 16:53

Nemeckí sociálni demokrati (SPD) začnú koaličné rozhovory s konzervatívnou úniou CDU / CSU kancelárky Angely Merkelovej.

Turecko, Sýria

Francúzi sa ozvali: Žiadajú o stretnutie na pôde OSN pre turecký útok na Sýriu

21.01.2018 16:13

Francúzsko požiadalo o mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov k situácii v Sýrii, na ktorú v začali útočiť turecké vojská.

Peter Gajdoš

Gajdoš priblížil priority rezortu obrany: Modernizácia, lepšie podmienky i výcvik pre vojakov

21.01.2018 15:45

Minister obrany sa vyjadril k prioritám svojho rezortu v roku 2018.

SR Krompachy Kaliňák kriminalita Rómovia opatrenia POX

Kaliňák odmieta etnický prístup. Pre policajtov chce viac kompetencií

21.01.2018 15:32

Ak sa nezlepší bezpečnostná situácia aj v osadách, kde nezabrali opatrenia, nezlepší sa ani vzťah medzi väčšinovým a menšinovým obyvateľstvom, tvrdí minister vnútra.

Jozef Havrilla

Úder pod pás ti dá len ten, kto vyššie nedosiahne....

Štatistiky blogu

Počet článkov: 80
Celková čítanosť: 411409x
Priemerná čítanosť článkov: 5143x

Autor blogu