Založ si blog

Komu naozaj slúži referendum? Baptistom?

Hlavná postava Aliancie za rodinu (AzR) – aspoň podľa mediálnych výstupov – tiežkolega novinár Peter Kremský, odhalil na sociálnej sieti úplne donaha svoju identitu a to mu slúži ku cti, pretože prezradiť aj to, čo by sa možno nedostalo ani na informačný povrch, to chce riadnu dávku odvahy. Ako skúsený žurnalista ale správne odhadol, že každá zamlčaná pravda sa môže krátko pred „jeho“ referendom obrátiť proti nemu. Zvlášť, keď v slovenskej žurnalistike neexistujú skutoční priatelia a podraziť Vás môže ktokoľvek a kedykoľvek, najmä keď to nečakáte. Aj od úplne blízkeho okruhu kamarátov.

Peter Kremský medzi ľudí s kostlivcami v skrini rozhodne nepatrí. Priznal (hoci pomerne neskoro) , že je členom Bratskej jednoty baptistov v bratislavskom cirkevnom zbore Viera. Ak by sme konšpirovali, fabulovali, fantazírovali alebo logicky dávali informácie do správneho sledu, mohla by vzniknúť zaujímavá téza s otázkou.. Nie je referendum, ktoré nás čaká o necelé dva týždne,  okrem iného dosiaľ nepoznaného dôvodu, aj akousi propagáciou tejto cirkvi, o ktorej málokto vie? Každá cirkev pred oficiálnym sčítaním ľudu (raz za 10 rokov) robí všetko pre to, aby sa aj nerozhodní veriaci-neveriaci prihlásili práve k ich myšlienkam. Kolonka – náboženská viera, vyznanie – je pre viacerých nepodstatná, preto si do nej môžu občania (ak ich niekto dostatočne presvedčí), dopísať akúkoľvek cirkev (z ponúkaného 18- členného výberu všetkých uznaných cirkví a spoločenstiev na Slovensku). Je to vec motivácie, prestíže a konkurencie, v neposlednom rade financií, ale o tie by baptistom ísť nemalo….

Baptisti za poslednú dekádu stratili svoje „ovečky“, tým pádom majú od štátu aj podstatne menší prídel financií. Hoci treba jedným dychom dodať, že to je zanedbateľná suma, pretože k roku 2011 sa k baptistom hlásilo iba 3 486 obyvateľov. Desať rokov predtým ich bolo o čosi viac 3 562. Forma referenda, ktorá skutočne rieši nevýznamné otázky,môže teda byť v skutočnosti užitočnou kampaňou na podporu práve tejto štátom i pápežom uznanej cirkvi. Hoci niektorí závistlivci z iných „táborov“ považujú BJB (Bratská jednota baptistov) za sektu, za spoločenstvo, ktoré údajne organizuje rôzne nechutné podujatia, platí sa v nej údajne za samotný vstup, či dokonca nie je možné údajne od nej odstúpiť. (Upozorňujem, že to nie je môj názor,  ale zdrojovaný z wikipedie..)

Hovorca a organizátor AzR Kremský v rámci propagácie „akcie“ toto prepojenie nikdy nahlas nevyslovil. Možno pragmaticky, aby nezobral ilúzie o „správnej rodine“ aj tým, ktorí sú rozhodnutí ísť trikrát zakrúžkovať ÁNO. Neviem, aký by bol pohľad napríklad evanjelikov, „rímokatolíkov“, „grékokatolíkov“, pravoslávnych a iných, keby touto informáciou vopred disponovali a náboženskú filozofiu Petra Kremského poznali. Viacerí sa k nej ani nedostanú, lebo média nesledujú a čo je horšie, nesledujú to pozorne ani média. Na omšiach kňazi v reverende jednoznačne bojujú za účasť občanov,  dokonca rétorikou,  ktorá je ďaleko za hranou,  viď kauza Baka. Všetko je to, samozrejme, zatiaľ v hypotetickej rovine, až čas ukáže. Ale keď sa obzrieme do minulosti, zistíme, že referendum dokáže pripútať množstvo sympatizantov. To posledné, ktoré sa konalo pred takmer piatimi rokmi, vynieslo Sulíkovu SaS do parlamentu a dokonca hneď aj do vlády. Referendum je v každom prípade výborný nástroj k dosiahnutiu cieľa, akurát nie je v rukách občanov, ale politikov.     

Už minule, v jednom z blogov som sa zamýšľal nad účelom samotného referenda, ktorého otázky sú pevne zakotvené v normatívnom právnom akte — v zákone. Zbytočne budem klásť otázku, ktorú si asi kladú všetci – na čo teda míňať financie zo štátneho rozpočtu? Nejde mi to do hlavy, pretože práve Bratská jednota baptistov je jedna z mála cirkví, ktorá vo svojich tézach chce odluku cirkvi od štátu. Teda žiadne financie z rozpočtu. Napriek tomu, slovenskí baptisti zastúpení Petrom Kremským sa nerozpakujú nad tým, že štátnej kase (nám všetkým) ubudne viac než 6 miliónov eur! Slovenskí baptisti vedia veľmi dobre, že referendum je de facto luxusná zbytočnosť, najmä v krajine, kde v drvivej väčšine rodín panuje bieda. Len tak mimochodom, v Českej republike sa tamojší baptisti dokonca zriekli financií z cirkevných reštitúcií vo výške 227 miliónov korún !

Peter Kremský je šikovný človek, je vo svojej profesii odborník, autor výborných žurnalistických textov, do 10 vie veľmi dobre narátať. Predpokladám, že pozná dostatočne dobre zákony týkajúce sa rodiny, časovú platnosť, tým pádom zmysel referenda (NR SR môže po pol roku rozhodnutie občanov nadpolovičnou väčšinou zrušiť). Tým, že sa 2 týždne pred konaním referenda  priznal k baptistom, vychádza mi len jedno. To, čo je napísané o pár riadkov vyššie…. Opakujem, je to len moja téza, ktorá sa absolútne nemusí zakladať na skutočnom úmysle Kremského a jeho skupiny.

Mimochodom, medzi baptistami (veľmi uznávanými v rámci tejto cirkvi) nájdeme ešte jedno priezvisko Kremský. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o otca Júliusa, ktorý sa takisto narodil v Liptovskom Mikuláši, podobne ako Peter. Pátral som po informáciach, ktoré by potvrdili pokrvnú príbuznosť, došiel som však iba po túto stránku…

http://www.szcpv.org/04/sr1.html   

… je jedno, ak by skutočne išlo o príbuzenský vzťah otec – syn, s referendom to nič spoločné nemá. Nech sú dôvody Petra Kremského a jeho partie pri tejto iniciatíve akékoľvek, raz možno vyplávajú na povrch. Hypotézy o marketingovom merkantile KDH ( o rok sú parlamentné voľby), či možnom vzniku novej politickej strany na základe vysokej občianskej účasti na referende, pomaly padajú. Vynára sa však nový dôvod, podstatne reálnejší. Je len otázne, prečo tí, ktorí od štátu nechcú ani cent na svoju činnosť,  prostredníctvom svojho člena, doslova vybrakujú štátnu kasu o 6, 3 mil. Eur. Lebo Kremský nezastupuje v tomto prípade len seba a AzR,  ale zároveň reprezentuje baptistickú obec… Ku ktorej sa verejne priznal. Asi vie prečo…

 

Čisté víno, prosím! Dvojku pre Jurka, litre pre Dúbravčanov. ..

11.09.2017

SOM VEDMA? 28. apríla som v blogu "Mat pre Dúbravku" (nájdete ju v mojej sekcii Dúbravka, Samospráva, Komunálna politika) napísal, čo bude s lokalitou Pri krži a výstavbou náhradných nájomných viac »

Mat pre Dúbravku

28.04.2017

SMUTNÝ EPILÓG Štvrtkové neprelomené primátorovo veto poslancami mestského zastupiteľstva Hlavného mesta SR - Bratislava znamená jediné - prehru dúbravských obyvateľov, konkrétne tých, viac »

Keď dá dúbravský richtár ruku za niekoho do ohňa. . .

27.04.2017

Problémy a hlavnou kontrolórkou Ruženou Záthureckou zistené a potvrdené vážne nedostatky, ktoré boli v minulom volebnom období (2010-2014) pri prideľovaní bytov v mestskej časti Dúbravka, viac »

Martin Schulz, šéf SPD, Nemecko

Pokračovanie veľkej koalície v Nemecku sa priblížilo, socialisti začnú rokovať s konzervatívcami

21.01.2018 16:42, aktualizované: 16:53

Nemeckí sociálni demokrati (SPD) začnú koaličné rozhovory s konzervatívnou úniou CDU / CSU kancelárky Angely Merkelovej.

Turecko, Sýria

Francúzi sa ozvali: Žiadajú o stretnutie na pôde OSN pre turecký útok na Sýriu

21.01.2018 16:13

Francúzsko požiadalo o mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov k situácii v Sýrii, na ktorú v začali útočiť turecké vojská.

Peter Gajdoš

Gajdoš priblížil priority rezortu obrany: Modernizácia, lepšie podmienky i výcvik pre vojakov

21.01.2018 15:45

Minister obrany sa vyjadril k prioritám svojho rezortu v roku 2018.

SR Krompachy Kaliňák kriminalita Rómovia opatrenia POX

Kaliňák odmieta etnický prístup. Pre policajtov chce viac kompetencií

21.01.2018 15:32

Ak sa nezlepší bezpečnostná situácia aj v osadách, kde nezabrali opatrenia, nezlepší sa ani vzťah medzi väčšinovým a menšinovým obyvateľstvom, tvrdí minister vnútra.

Jozef Havrilla

Úder pod pás ti dá len ten, kto vyššie nedosiahne....

Štatistiky blogu

Počet článkov: 80
Celková čítanosť: 411408x
Priemerná čítanosť článkov: 5143x

Autor blogu