Založ si blog

Chce sa mi z Vás zvracať, pán primátor!

Onkologickí pacienti často zvracajú. Chemické látky, ktoré do nich pravidelne prúdia majú svoje dôsledky. Hoci aj ja som už dva roky onkologický pacient, spätný chod som nikdy nechytil. Asi som mal silný žalúdok. No po poslednom Vašom návrhu, pán primátor, ktorý ste už podpísali, naplo aj mňa. Zrušili ste bezplatné cestovanie hendikepovaným.

Pred dvoma rokmi som sa vyhrabal zo štvrtého štádia rakoviny nosohltanu. Nevedel som rozprávať, prehĺtať a tak som padol zo 125 kg na 75 kg. Nebyť nadváhy, dnes Vám nenapíšem. Ale, pán primátor, to napokon aj viete. Boli sme v bratislavskom parlamente kolegovia. Spomínate? Sedel som na mieste, ktoré predtým patrilo Petrovi Dubčekovi. Synovi slávneho politika Alexandra. Opustil nás po troch mesiacoch od zloženia sľubu. Rakovina.

Dnes som, pán primátor, “čistý”. V našom onkoslovníku to znamená, že nemám žiadne pozostatky nádorových buniek. Napriek tomu už celý život budem onkologickým pacientom. Pripomenie mi to plastová karta o mojej diagnóze a pravidelné prehliadky pod prístrojmi zvanými CT, MR či PET CT. My onkologickí pacienti sa už nikdy úplne nevyliečime.

Mám aj kamaráta z detstva. Hral sa na detskom ihrisku a nešťastne spadol hlavou dole. Pár dní v nemocnici, ale dostal sa z toho. Rozprával, aj sa hýbal, ale iba donedávna. Telo si zobralo po rokoch daň. Zostal na vozíku. Hodnota jeho života klesla na úplne dno. Chcel byť lekárom a mal mnoho iných plánov. Rodina, deti, práca… veď to poznáte. Dnes sa bez pomoci rodiny nikde nedostane. Viete, Bratislava nemyslí na bezbariérovosť. A všade kam smerujú galusky na jeho kolesách, narazia na prekážku. Ešteže existujú moderné autobusy. Aspoň k lekárovi bola cesta pohodlnejšia.

V mojom okolí je aj mnoho darcov krvi. Nerobia to preto, aby získali akúsi plaketu od pána Jánskeho. Robia to preto, lebo vedia, že najcennejšou tekutinou môžu zachrániť životy iných. Robia to radi a často. Robia to nezištne a z lásky. Nepýtajú peniaze. Možno rátajú s možnosťou, že aj oni sa dostanú do pozície, keď ich život bude závisieť od darovanej cudzej krvi. Ako oceníme takýto prístup? Dajme im bezplatné cestovanie v prostriedkoch verejnej dopravy. Zaslúžia si to. Takto sme presne zmýšľali v roku 2012, keď sme ako poslanci, ja a aj Vy pán Nesrovnal, odhlasovali tieto zľavy.

Ani cukrovkári to nemajú v živote ľahké. Nesmú zabudnúť na pravidelnú dávku inzulínu, inak… . Kolaps či záchvat na ulici, nebodaj za volantom. Ako nedávno v Karlovej Vsi, keď dostal vodič hyperglykemický záchvat. Prežil. Život dáva druhé šance iba vyvoleným. On ju dostal.

 

A TERAZ K VECI

 

Čo spája všetkých týchto ľudí? Hendikep, vek, choroby, zásluhy…. ako v ktorom prípade. A možnosť bezplatného cestovania v MHD za všetky tie príkoria a nezištnosť. Všetci títo ľudia usporili 20 a aj menej eur mesačne. Mohli ich využiť na nákup liekov. Lebo chcú byť medzi nami! Väčšina z týchto ľudí je v starobnom dôchodku. Naši seniori celý život pracovali, aby mesačne dostali od štátu 300 eur. Niektorí aj menej. Celý život. Čo myslíte, pán primátor, koľko z príjmu obetujú na lieky? Dve tretiny! Čiastočne ich náklady znížila úspora za MHD. Dnes beriete aj tých 20 eur tým, ktorí si ich dokážu vážiť. Vy a Vaši poslanci si poviete – čo je to 20 eur? Nič, pre Vás pán primátor to je jedna skrutka na Vašom Porsche. Pre poslanca malý zlomok z odmeny za mandát. Mimochodom, ten je dvojnásobne vyšší ako mizerný dôchodok seniora, proti ktorému ste rad radom zahlasovali.

Týmto ľuďom ste zobrali aj to málo. Je to vlastne umenie – zobrať niekomu niečo z ničoho. Hodili ste cez palubu 20 000 chudobných ľudí. Je nás samozrejme viac. Ale niektorí sme v produktívnom veku a tie lístky si zaplatíme aj bez nároku na bezplatné cestovanie.

Viete, pán primátor. Onkologickí pacienti chodia do priestorov plných jedu často. V čase liečby každý deň. Prichádzajú sem aj z iných miest. Ťažký život ste všetkým tým okorenili návrhom, o ktorom som presvedčený že je hyenistický a chrapúnsky. To, čo ste predviedli spoločne s poslancami, je antisociálne zverstvo. Cením si však prístup poslanca Borguľu, že sa dokázal Bratislavčanom ospravedlniť za nezmyselné hlasovanie návrhu, ktorý nadobudne platnosť od 1.novembra…. 

 

P.S.: Milí páni poslanci. S viacerými z Vás si tykám a sme priatelia. Boli sme kolegovia, dôverne sa poznáme. Som však sklamaný z toho, že ste svoj mandát, ktorí ste dostali od občanov Bratislavy, hrubým spôsobom zneužili práve proti nim. A k Vám pán primátor? Len toľko, že Božie mlyny sú jediná seriózna firma, ktorá si plní svoju úlohu. Keď som sa Vás pred dvoma dňami priamo zoči voči pýtal, prečo ste spravili to, čo ste spravili – odvrátili ste odo mňa zrak na kamery a na moju otázku ste dali úplne inú odpoveď. Viem, svetlo reflektorov kamier a blesky z fotoaparátov Vás vykreslia pred divákmi v TV úplne inak. Ako človeka, ktorý to chcel dať… zatiaľ však iba berie, klame a zavádza. Je mi z Vás, pán kolega (pardon pán primátor) na zvracanie.

Mat pre Dúbravku

28.04.2017

SMUTNÝ EPILÓG Štvrtkové neprelomené primátorovo veto poslancami mestského zastupiteľstva Hlavného mesta SR - Bratislava znamená jediné - prehru dúbravských obyvateľov, konkrétne tých, viac »

Keď dá dúbravský richtár ruku za niekoho do ohňa. . .

27.04.2017

Problémy a hlavnou kontrolórkou Ruženou Záthureckou zistené a potvrdené vážne nedostatky, ktoré boli v minulom volebnom období (2010-2014) pri prideľovaní bytov v mestskej časti Dúbravka, viac »

Ctihodný a multifunkčný poslanec Káčer

25.04.2017

Hovorí sa, že na dvoch stoličkách sa sedieť nedá. Čerta starého - aj na viacerých sa dá, keď je príležitosť. Platí to najmä v politike. Vo veľkej i komunálnej. Hej, ale dá sa toľko viac »

Južná Kórea, reklama

Proti sexistickým reklamám sa dá bojovať

24.07.2017 16:00

Ako by sa mala správať a vyzerať žena a ako muž, je spoločnosťou predsúvané dennodenne a modely, ktoré by sa mali dodržiavať, sú všadeprítomné.

migranti, utečenci, mexiko

Austrália údajne napriek dohode odmieta prijímať migrantov

24.07.2017 15:30

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) obviňuje Austráliu z toho, že zatiaľ neposkytla azyl 2-tisíc utečencom a migrantom.

diaľnica, bratislava, trnava, doprava, D1

IFP: Dostupnosť diaľnice znižuje nezamestnanosť

24.07.2017 15:10

Dostupnosť diaľnice alebo rýchlostnej cesty z dlhodobého hľadiska súvisí so znížením miery nezamestnanosti v okrese od 0,9 do 1,6 percentuálneho bodu.

Veronika Honea, sperky, sperk

Bukovčanka navrhla interiér sultánovho paláca v Ománe

24.07.2017 15:00

Narodila sa v Maroku, má francúzsku národnosť, žila v Ománe a už tretí rok je jej domovom malá dedinka Horný Bukovec. Veronika Honea.

Jozef Havrilla

Úder pod pás ti dá len ten, kto vyššie nedosiahne....

Štatistiky blogu

Počet článkov: 79
Celková čítanosť: 399886x
Priemerná čítanosť článkov: 5062x

Autor blogu