Založ si blog

Mat pre Dúbravku


SMUTNÝ EPILÓG

Štvrtkové neprelomené primátorovo veto poslancami mestského zastupiteľstva Hlavného mesta SR – Bratislava znamená jedinéprehru dúbravských obyvateľov, konkrétne tých, ktorí slepo verili, že zázrak sa udeje. On by sa možno aj udial, keby dúbravská samospráva postupovala inak, úprimnejšie a hrala v zmysle fair play hru najmä s obyvateľmi ulice Pri kríži. V ich bezprostrednej blízkosti definitívne vyrastie nové sídlo pre reštituentov – náhradné nájomné byty (NNB). Zatiaľ si ešte musí stavebník počkať na prvý hryz do pôdy, ale „záver nerovného zápasu“ je tu…

Azda prvé neprelomené veto za posledné roky v bratislavskom parlamente. Netradičná zmena názorov priniesla matovú pozíciu pre Dúbravku.

Azda prvé neprelomené veto za posledné roky v bratislavskom parlamente. Netradičná zmena názorov priniesla matovú pozíciu pre Dúbravku.

Nič na tom nezmení ani prípadné rozhodnutie prvostupňového súdu, na ktoré čaká dotknutá samospráva už vyše mesiaca, teda po zákonom stanovenej lehote (30 dní). Ak aj súd potvrdí zastavenie stavebných prác, nič to de facto a ani de iure neznamená. Pôjde iba o predĺženie štartu výstavby o ďalší mesiac. Predbežné opatrenie je v právnom systéme – terminus technicus – len stav dočasný. Pre Dúbravku a jej obyvateľov by mal súdny výrok cenu iba v tom prípade, ak by mestskí poslanci prelomili veto primátora… lenže to sa na prekvapenie dúbravskej samosprávy včera (v štvrtok 27.4.) nestalo... teda už po čase, kedy súd vydal nariadenie !

Prvý návrh uznesenia, aby primátor zastavil stavebné práce v lokalite Pri kríži a zároveň sa zdržal akéhokoľvek výrubu drevín na týchto parcelách, bol najprv suverénnym spôsobom mestskými poslancami schválený (uznesenie č. 742/2017 zo dňa 29. 03. 2017). Primátor Ivo Nesrovnal ho však nepodpísal. Mal na to právo a aj „dôvody“. Aby návrh uznesenia nebol prijatý a stavba mohla pokračovať (túžba primátora), bolo potrebné prelomiť jeho veto (rozhodnutie nepodpísať platné uznesenie). Tzv „druhým hlasovaním“ o tom istom bode, ale už bez potrebného podpisu Iva Nesrovnala, poslanci zmenili názor o 180 stupňov a návrh neprijali. Stavba sa podľa rozhodnutia mesta (poslancov aj primátora) môže začať. Ale…

SÚD A JEHO VPLYV

Ak zoberieme do úvahy fakt, že súd rozhodne / rozhodol kladne pre samosprávu, stavebník (Metrostav) okamžite podá odvolanie. Už aj s výsledkami včerajšieho hlasovania v ruke, ktoré sa skončilo úplne naruby oproti pôvodnému. Spoločne s Ivom Nesrovnalom (neprelomené veto / neprijatý návrh uznesenia okamžite podpíše) veselo zamáva nespokojným Dúbravčanom…

Súd bude pri predpokladanom odvolaní postupovať znova v rovnakých intenciách – zmení sa však zásadne jedna vec – bude mať tentoraz kladné stanovisko mestských poslancov v prospech výstavby. Ďalším dôležitým tromfom bude pre mesto aj PODPIS Iva Nesrovnalo na neprijatom návrhu uznesenia... Predtým súd tieto dôležité faktory pri rozhodovaní nemal.

ČO ZLOMILO POSLANCOV ?

Keď už si raz poslanci stoja za svojim názorom, nezvyknú ho zväčša meniť. Najmä nie v priebehu necelého mesiaca! Aj preto je prelomenie veta ľahšie ako zlomenie suchého stebla trávy. Lenže tentoraz sa diali veci. Poslanci názor zmenili a tým pádom vyvrátili svoje predchádzajúce hlasovanie. Veto primátora neprelomili a návrh uznesenia o zastavení stavebných prác ľahlo popolom. Čo bolo impulzom?

Mestské zastupiteľstvo je zložené z poslancov všetkých 17-tich mestských častí. Veľkosť obce, počet obyvateľov určuje kritéria, koľkí zástupcovia z danej lokality budú hájiť záujmy svojich voličov. Dúbravka má v bratislavskom 4ť člennom parlamente troch zástupcov – Juraja Káčera, Zdenku Zaťovičovú a Petra Hanulíka. Mali by to byť 3 isté hlasy v prospech obce. Lenže jeden z nich na jedno z najdôležitejších hlasovaní pre „jeho“ mestskú časť neprišiel. Juraja Káčera skolila údajne črevná chrípka. Teda stav, ktorý je nezlúčiteľný so stlačením gombíka na hlasovacom pulte..

Prečo poslanci po mesiaci zmenili názor, na to je odpoveď jednoduchá. Problém Dúbravky by sa preniesol do inej mestskej časti. Byty pre reštituentov sa totiž musia postaviť v čo najkratšom čase. Rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným pre reštituentov by totiž stál mestskú pokladnicu 4 milióny eur. Ktorý poslanec za svoju mestskú časť bude riskovať fakt, že sa stavať nebude u neho doma?

Nesrovnalovo „žobranie“ o ponúknuté pozemky predtým odmietli veľké časti – Ružinov a Petržalka. Je jasné, že reštituenti by asi s okrajovými lokalitami mali problém, podstatne väčší ako s Dúbravkou, ktorá bola na výstavbu najideálnejšia. Veľa zelene, pomerne pokojná štvrť na konci obce.. Navyše, keď pomocnú ruku podali dobrovoľne, bez noža na krku starosta Martin Zaťovič a práve Juraj Káčer… Chceli pomôcť dôvernému kamarátovi z radnice na základe dobrých vzťahov a vzájomnej dohody. Tá gentlemanská ale dlho nevydržala…

NIEČO TU NEHRÁ… 

Obyvatelia Dúbravky strážili pred plotom vo dne v noci. V zime, v daždi, stále. Striehli na príchod stavebných strojov. Až do takej miery ich dokázalo dúbravské vedenie obce sfanatizovať. pričom už mesiace predtým bolo jasné, že stavbe nezabránia. Ani vlastným telom.

Obyvatelia Dúbravky strážili pred plotom vo dne v noci. V zime, v daždi, stále. Striehli na príchod stavebných strojov. Až do takej miery ich dokázalo dúbravské vedenie obce sfanatizovať. pričom už mesiace predtým bolo jasné, že stavbe nezabránia. Ani vlastným telom.

Že nie je všetko s kostolným poriadkom, začali cítiť obyvatelia z inkriminovanej lokality. Vznikli rôzne skupiny aktivistov, jednu viedol Marcel Burkert s p. Usačevovou, druhú zas vllastníci pozemkov, na ktorých sa malo stavať. Aktivisti sa obrátili na starostu. Možno práve vtedy richtár Zaťovič precitol a uvedomil si, že naletel… primátorovi a šliapol svojim rozhodnutím predĺžiť stavebné povolenie (vo forme zmeny stavby pred dokončením) vydané stavebným úradom v Dúbravke poriadne vedľa. To pôvodné, ešte z čias jeho predchodcu Jána Sandtnera, by stratilo na právoplatnosti o 40 dní neskôr (koniec februára 2016). Potom si mohla mestská časť pokojne vyjednať so stavebníkom podstatne lepšie podmienky, neohrozujúce „život“ tunajších občanov. Ale čas a možno aj čosi iné tlačilo…

Podpis znamenal minimálne ďalšie dva roky k dobru pre stavebníka bez akéhokoľvek pracovného zásahu. Preto prišlo zo strany dúbravského vedenia k spomínanému divadlu – situáciu bolo nutné zvrátiť, aby dôvera voličov zostala – prišli protesty, grillpárty, volebná župná kampaň Rudolfa Kusého – bojovníka proti stavebným povoleniam, veľkonočný protestný koncert (kvôli „extrémistom“ napokon zrušený). Vznikali petície,  jednoducho – nedôveryhodné zahladzovanie stôp. Zle, priam katastrofálne odkomunikovaná kauza dotknutým obyvateľom. Namiesto pravdy, zahmlievanie… A to bol aj dôvod vzniku týchto mojich blogov.

AKTIVISTI SPOZORNELI

Ako dôvod / zámienku na zbrzdenie stavebnej akcie / nezačatie stavebných úkonov a skomplikovanie magistrátnych zámerov si našlo dúbravské vedenie vo výstavbe dočasného náhradného parkoviska. Bola to jedna zo súčastí dohody medzi obcou a mestom. A tu vznikol prvý problém, resp. zahmlievanie Martina Zaťoviča.

Do očí jedno, na papier druhé. List bol získaný legálnou cestou.

Do očí jedno, na papier druhé. List bol získaný legálnou cestou.

Aktivisti mali svoje návrhy ako riešiť túto ťažkú situáciu s parkovaním. „Starosta nám na stretnutí priamo hovoril, že nebude robiť problémy pri dočasnom parkovisku, čo spoločne navrhneme, s tým problém nebude – ale list, ktorý neskôr zaslal primátorovi a GIB-u (Generálny investor Bratislavy), hovorí niečo iné“, prezradil nám priamy zdroj (meno uverejňovať na účely blogu nebudem). „Jeho list sme získali legálnou cestou“.

Tvárnice rozbité na padrť. Dôsledok starostovho konania/nekonania..

Tvárnice rozbité na padrť. Dôsledok starostovho konania/nekonania..

Inými slovami napísané – drvivá väčšina obyvateľov z ulice Pri kríži si vedomá stavby celý rok 2016 bola a navrhovala niekoľko možností, čo najlepšieho a najefektívnejšieho parkovania pre každého. Návrhy posielala aj ďalšia strana – vlastníci stavebnej parcely. Starosta Martin Zaťovič situáciu využil v snahe získať ešte väčšiu priazeň svojich voličov a začal burcovať s tým, aby stavba nebola vôbec. Pritom mesiac predtým na zastupiteľstve tvrdo búchal do stola, že stavať sa bude. Samozrejme, aktéri protestov ani len nepoznali celý príbeh, ktorý sa odohrával za zatvorenými dverami mesta, GIB-u a obce. Do deja vstúpili v predposlednej kapitole.

Fotografia s dieťaťom a transparentom v ruke už bola len hyenistickou bodkou za celým nechutným predstavením, ktoré trvalo na prelome rokov v tuhých mrazoch. Niektorí obyvatelia dokonca stanovali pred zamknutým oplotením.

„Starosta bol o situovaní dočasných náhradných parkovisk plne informovaný aj z magistrátu aj z GIB. Oni očakávali gentlemanskú dohodu a rýchly postup s ohľadom na občanov, aby sa vytvorilo 70 stojisk na tvárniciach z miesta stavby NNB (náhradné nájomne byty). Tie tam boli uložené doteraz a dôsledne ich aj vyberali, aby sa nepoškodili. Dnes, keďže sa starosta správa tak ako sa správa, dostali pracovníci za úlohu ich úplne rozbiť. Tak ich aj rozbíjajú a odvážajú„, prezradil zdroj.

Aktivity starostu (neviem či z nevedomosti alebo neuvedomenia si, že tá stavba tu bude, alebo zo zlého našepkávania), kazia akúkoľvek vyjednávaciu pozíciu dotknutých vlastníkov s parcelou, na ktorej budú NNB stáť.  V podstate tieto parcely nie sú definované ako park a ani ako verejná zeleň, je to len ostatná plocha a jasne zadefinovaná územným plánom. NNB v tejto nie sú síce ideálne, ale nie sú ani neškodné.“Ak by sa predsa len nestavalo, je tu veľká hrozba do budúcnosti – napr. pri odpredaji pozemkov súkromnému sektoru. A potom tu môže byť stavba aj v strede lúky a nik si nepomôže (aj kondomínium do výšky 32,5m)„…

MAT PRE DÚBRAVKU

Dúbravka ťahá za kratší koniec a to by si mal uvedomiť aj momentálne indisponovaný poslanec Juraj Káčer, či starosta Martin Zaťovič.. Súdy totiž neposudzujú odbornú stránku vecí a ani sa k nej nevyjadrujú. Kontrolujú iba zákonný postup a ten je potvrdený stavebným úradom. Inak by nemohol vydať stavebné povolenie a navyše je tu ešte ďalšostupňové potvrdenie okresného stavebného úradu… A čo sa týka stromčekov, drevín – aj v tomto prípade by bolo lepšie, ak by dúbravská samospráva disponovala „kvalitnejším kádrom“. Podľa vymerania stavebnej jamy aktuálne žiadne výrubové povolenie nie je potrebné, žiadny strom totiž neprekáža vo výstavbe. „Kauza, kvôli ktorej sa bude vyšetrovať trestný čin ohľadom odstránenia 2 stromčekov, no neviem, …čo si od toho kto sľubuje, pretože stromčeky dal nasadiť sám starosta. Bez vedomia vlastníka pozemku! „, prezradil náš zdroj.

 

foto 1: pravda.sk (Ivan Majerský)

foto 2: MČ Dúbravka (FB profil)

foto 3 a 4: (autor si neželá byť menovaný)

 

On

11.09.2018

Bol november 2009, krátko po župných voľbách... Môj vtedajší politický bývalý kolega mi pri stole vraví: "Poď, s niekym ťa zoznámim. Chce ti zablahoželať k dobrému výsledku!". Vstal viac »

Dojíš župu a Sociálnu poisťovňu naraz. . . ? (3)

17.04.2018

V predchádzajúcich dvoch blogoch s identickým názvom "Dojíš župu a Sociálnu poisťovňu naraz ?", som vyjadril podozrenie / obvinenie, že mestská poslankyňa Hl. mesta Bratislava Zdenka Zaťovičová viac »

List pre RTVS na reakciu antilistu RTVS proti pôvodnému listu RTVS. .

16.04.2018

Vážený pán generálny riaditeľ, vážené vedenie spravodajstva... na úvod o mne len toľko: v čase "hlbokej mečiarizácie s priesakom do druhého sľubovaného Švajčiarska (1995-2003)", som viac »

hurikan irma, irma

Pri tichomorskom pobreží Mexika vznikol mohutný hurikán Willa

22.10.2018 06:04

Americké Národné stredisko pre hurikány so sídlom v Miami varovalo pred prívalovými dažďami a rozsiahlymi záplavami.

obchod, nakupovanie

Ľuďom obchody na sviatky nechýbajú, alternatívou sú pumpy

22.10.2018 06:00

Zatvorenie predajní počas sviatkov sa zatiaľ podľa prieskumov a ankety Pravdy stretáva s pozitívnym hodnotením zo strany spotrebiteľov.

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

zlato, tehly

Centrálne banky zvyšujú svoje zlaté rezervy

21.10.2018 20:54

Veľa centrálnych bánk začalo v čase poklesu cien zlata navyšovať svoje zlaté rezervy. Za prvý polrok 2018 nakúpili podľa Svetovej rady pre zlato 193,3 tony zlata.

Jozef Havrilla

Úder pod pás ti dá len ten, kto vyššie nedosiahne....

Štatistiky blogu

Počet článkov: 86
Celková čítanosť: 441052x
Priemerná čítanosť článkov: 5129x

Autor blogu

Kategórie