Boj s hazardom? Udica pre voličov. ..

16. júna 2015, Jozef Havrilla, Komunálna politika
gambler

Napriek obecnému zákonu, ktorým je hazard v Dúbravke po 22:00 zakázaný, prevádzkovatelia herní nemajú problém…

Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal spoločne so všetkými starostami mestských častí (17) vyhlásil boj proti hazardným hrám! OK, povedal som si. Je to príma nápad, predsa len gambling likviduje rodiny, zvyšuje kriminalitu, rozvracia spoločnosť, plodí násilie. Štatutár hlavného mesta začal s petíciou, ktorá by mohla cez vôľu Bratislavčanov starších ako 18 rokov (musí ich byť 120 000 – teda 30%) a následné všeobecné záväzné nariadenie (VZN) putovať až na stôl mestským poslancom. A ak by tí zahlasovali v prospech petičiarov, zmizol by hazard úplne. Lenže je tu prvé lenže....

S hazardom si v Prahe hravo poradili. Nová šéfka radnice, mimochodom Bratislavčanka Adriana Krnáčová, vyhlásila hazardu nulovú toleranciu. Navyše, hlavné mesto ČR nemá v kompetencii udeľovanie licencií, tak ako Bratislava. Jednotlivé mestské časti si pri Vltave rozhodujú o tom, koľko budú mať herní a akú prevádzkovú dobu im stanovia. Obec teda rozhoduje o tom, ako bude hazard v obci kvitnúť. O licenciách pre kasína rozhoduje Ministerstvo financií. To je pomerne solídna legislatíva na hazard. Ak Vám starosta naseká na každý roh herňu, v ďalších voľbách ho môžete spláchnuť do zabudnutia. Lenže je tu druhé lenže…

Prevádzkovať herne, to je predovšetkým biznis. Navštevujú ho zúfalci najmä v čase, keď sa ostatní poberajú spať. Teda v noci. Prevádzkovať herne znamená predovšetkým nakŕmiť mestskú kasu. Hoci Ivo Nesrovnal tvrdí, že sa netreba na všetko pozerať cez prizmu peňazí, v stave, v akom je Bratislava – každý cent chýba. A v prípade Bratislavy ide o pol melóna eur. Slušný rozpočet pre kultúru a napríklad školstvo, ktoré sú v poddimenzovanom stave. Tie „LENŽE“ hrajú hlavnú úlohu. Hra na boj proti hazardu je skôr politickou hrou. Hrou na pekného…

NOČNÁ KONTROLA

policajti

Mestskí policajti pri kontrole povolení. Ak je prijaté VZN, výnimky neexistujú. Napriek tomu prevádzky frčia ďalej.

Rozhodol som sa preto, že so svojim reportérskym tímom navštívim prvú mestskú časť v Bratislave, v ktorej poslanci prijali VZN o zrušení nonstop prevádzok. Podľa nového obecného zákona platného od 1.6.2015 musia byť všetky herne na území Dúbravky po 22:00 zatvorené. Vyzbrojený skrytou kamerou a tímom paparazzi sme prešli krátko pred polnocou všetkých osem herní. Robili sme to, čo by mal tunajší miestny úrad a najmä mestská polícia, ktorá má kompetencie kontrolovať dodržiavanie prijatých obecných zákonov. Ale kdeže. Boj proti hazardu zostal iba na papieri, podpisy pod petíciami mali rovnaký účinok ako kýbel vody v oceáne.

V štyroch prevádzkach sme našli desiatky neúnavných hádzanárov eur do kovových skriniek. Krupiéri šibrinkovali pred nami akýmsi povolením, výnimkou, že prevádzkovať herňu môžu. Lenže VZN nie je toaletný papier. Zákony, aj tie obecné, platia pre všetkých. Dúbravka v tomto zlyhala. Rovnako ako mestská polícia, ktorú sme do prevádzky na Nejedlého ulici privolali. Najprv na našu žiadosť zareagovali jednou vetou: Vieme, že kontrola je našou kompetenciou, ale máme aj iné, dôležitejšie problémy. A telefón policajt zložil. Na druhý pokus sa už hliadka dostavila, spísala záznam a odišla. Ako vždy. Hráči sa vyrušiť nenechali, prevádzkovatelia si mohli zapísať ďalšiu čiarku – opäť tu boli a odišli.

Jednoducho, boj s hazardom – aj keď sa na to voliči dobre chytajú na udicu – vôbec nie je jednoduchý. Mestskí policajti podľa všetkého pri kontrole netušia, či je povolenie, alebo výnimka platná, no a vedenie mestskej časti si po odklepnutí VZN úlohu „už zrejme splnilo“. Otázne ešte je, či v Dúbravke prijaté VZN nie je v rozpore so zákonom…

 

foto: (c) autor