Založ si blog

Keď sa časti Bratislavy menia na Luník IX ! Chýbajú už len potkany a odpadky hádzané z okna. . .

konty

Jedna z najkrajších mestských častí Bratislavy – Dúbravka – začína pripomínať na svojom konci obce, neslávne známy Luník IX.  Zimná kalamita spravila svoje a odkryla absolútnu nečinnosť a neschopnosť organizácií, ktoré sú štedro platené, ale svoju náplň práce vykonávajú katastrofálne. A tak sa obyvatelia minimálne Agátovej ulice dostávajú pomaly na úroveň košického sídliska. Rozdiel je len v tom, že zatiaľ sme nezaznamenali žiaden zvýšený počet potkanov a susedia zatiaľ nevyhadzujú svoj komunálny odpad priamo z okien. Inak, pohľad na kontajnerové stojiská zúfalý…

Jedna z bratislavských príspevkových organizácií, Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) a.s., dostáva ročne z rozpočtovej kapitoly na svoju činnosť na bežné výdavky 25 000 000 eur. Suma rozhodne nie malá – link rozpočtu na rok 2014 (str. 32 a 33 – rozpočet sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom mierne navýšil –  rozpočet na rok 2015 by sa mal schvaľovať v marci na bratislavskom mestskom zastupiteľstve)

http://www.bratislava.sk/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=700000&id_dokumenty=11040709)

 

Napriek slušnej dotácií, OLO fakturuje mestu aj ďalšie čiastky, napr. za prácu spojenú so Silvestrom v hodnote 40 000!

http://www.olo.sk/o-nas/zverejnovanie-informacii/faktury

 

Za veľa peňazí, však nie je dostatočné množstvo muziky! Občania “postihnutých oblastí” nad službami príspevkovej organizácie doslova hromžia. Smetiarskych vozov akosi niet. Zrejme dovtedy, kým sa úplne sneh neroztopí.

kontajnery

Časozberný dôkaz – prvá fotografia (vľavo hore) je z nedele 8.2.2015, posledná (vpravo dole) z 28.1.2015 – dva týždne ľudia odhadzovali odpadky do smetných košov. Služba OLO kvôli údajne neprístupnej ceste (ostatné autá si to nemyslia) je však nulová…

 

 

Reklamácie za preplnené kontajnery priamo s „odpadovou“ spoločnosťou ako občan nevyriešite. Pri akejkoľvek snahe o sťažnosť za nedostatočnú službu OLO sa Vám ozve iba záznamník príspevkovej organizácie, ktorý Vám podá informácie, že z dôvodu neprístupných stanovíšť zberných nádob, na niektorých miestach v Bratislave (teda všade – podľa grafickej mapy – link: http://www.olo.sk/evidencia-neodvezeneho-odpadu) , nemôže spoločnosť dodržať dohodnutý termín odvozu odpadu.

Obyvateľov takmer celej Bratislavy spoločnosť ešte 30. januára (v čase najväčšej snehovej kalamity) informovala: „že ak Vám odpad nebol odvezený, na miestach, kde budú cestné komunikácie spojazdnené, zabezpečí príspevková organizácia náhradné odvozy alebo pri najbližšom termíne odvozu zoberie aj odpad umiestnený vo vreciach položených pri zbernej nádobe“. Žiaľ, skutek – utek.

Už počas decembra sa často stávalo, “vďaka” bohatej snehovej nádielke, že kontajnery na niektorých miestach Bratislavy neboli vysypané, napriek tomu sa obyvatelia snehovou kalamitou postihnutých miest náhradných vozov nedočkali.  Situácia vyvrcholila na konci januára, keď Bratislavu zasypali tony snehu a napriek tomu, že už pár dní sa sneh roztápa vďaka slnečným lúčom a teplotou nad nulou, kontajnery zostávajú naďalej plné.

OLO sa doteraz bráni neprejazdnosťou ciest, horúci zemiak hádže do rúk konzorcia A.R.K technické služby, ktoré majú podľa platnej zmluvy zabezpečovať prejazdnosť a schodnosť komunikácií a verejných priestranstiev počas celej zimnej sezóny (od decembra do konca marca).  

Zmluvu so spoločnosťou podpisoval ešte na konci svojho posledného volebného obdobia  primátor Andrej Ďurkovský až do roku 2018. Hľadali sme možnosť, ako túto nevýhodnú zmluvu pre mesto možno vypovedať“, vyjadril sa k problému šéf kancelárie bývalého primátora Ľubomír Andrássy. Zmluva bola skutočne zlatou baňou pre firmu A.R.K. . Za každý deň, či snežilo, alebo bolo sucho, získalo konzorcium 30 000 eur za deň!!! Za mesiac 900 000 eur. Pritom podľa zmluvy trvá zimná sezóna medzi oboma subjektmi štyri mesiace.

Mesto teda firme štedro platí aj za dni, keď sa teplota pomaly šplhá k dvadsiatke a meteorologické správy žiaden sneh nepredpokladajú. Tak ako vlani. “Všetky činnosti, ktoré vykonávame sú len na základe objednávok, ktoré prichádzajú z dispečingu magistrátu,” uviedla hovorkyňa A.R.K. technické služby Ester Méraiová.

Stroje a robotníci sú v rámci pohotovosti  24 hodín 7 dní v týždni pripravení a čakajú kedy sa spustí prvý sneh. V minulom roku mohli sedieť v dielni akurát tak počas nočných hodín. Tohto roku im príroda pripravila mierny šok. A to ako zvládli svoju službu, o tom ste sa mohli presvedčiť sami. Neupravené zastávky MHD, o prístupových cestách nehovoriac. Za 30 000 eur denne si Bratislavčan zaslúži lepšiu starostlivosť.

Vypovedať zmluvu sa pokúša mesto už dlho, ale stále to akosi nejde. Nový primátor, Ivo Nesrovnal, hľadá alibi v tom, že “zdedil systém, ktorý vykazuje rezervy” .  Čo na ňom chce zmeniť nepreradil, najprv je dôležité navrhnúť systémový postup“Stretávame sa s firmou, diskutujeme, ale riešenie predstavíme neskôr”.  Nepredvídané okolnosti, sneženie v januári, si už jednu nevinnú obeť, malého 7 ročného Matúška v Karlovej Vsi, bohužiaľ, vzali. Kým teda mesto predstaví riešenie, z niektorých častí Bratislavy sa stane odpadková džungľa, prinajlepšom Luník IX. 

Čisté víno, prosím! Dvojku pre Jurka, litre pre Dúbravčanov. ..

11.09.2017

SOM VEDMA? 28. apríla som v blogu "Mat pre Dúbravku" (nájdete ju v mojej sekcii Dúbravka, Samospráva, Komunálna politika) napísal, čo bude s lokalitou Pri krži a výstavbou náhradných nájomných viac »

Mat pre Dúbravku

28.04.2017

SMUTNÝ EPILÓG Štvrtkové neprelomené primátorovo veto poslancami mestského zastupiteľstva Hlavného mesta SR - Bratislava znamená jediné - prehru dúbravských obyvateľov, konkrétne tých, viac »

Keď dá dúbravský richtár ruku za niekoho do ohňa. . .

27.04.2017

Problémy a hlavnou kontrolórkou Ruženou Záthureckou zistené a potvrdené vážne nedostatky, ktoré boli v minulom volebnom období (2010-2014) pri prideľovaní bytov v mestskej časti Dúbravka, viac »

Borut Pahor

V prvom kole zvíťazil Pahor, podľa všetkého sa uskutoční aj druhé

22.10.2017 21:46

Po zrátaní 83 percent odovzdaných hlasov má Borut Pahor 47 percent. Ak bude aj druhé kolo, postúpi doň aj bývalý komik Marjan Šarec.

sobotka česko CSSD

Voľby, aké ešte Česko nezažilo

22.10.2017 20:00

Líder ANO sa nachádza v kurióznej situácii. Dosiahol síce výrazný náskok, ale bude mať problém dohodnúť sa na vzniku vlády.

James Toback

Režiséra a scenáristu Tobacka obvinilo z obťažovania 38 žien

22.10.2017 18:58

Prípad sa v mnohých ohľadoch podobá na dávnejšie medializovanú kauzu Harveyho Weinsteina. Aj Toback všetky obvinenia popiera a dokonca tvrdí, že je "biologicky nemožné", aby to bola pravda.

AfD, Alternatíva pre Nemecko

Demonštranti protestujú proti AfD, podľa AfD útočia na demokraciu

22.10.2017 18:21

Nový nemecký parlament sa zíde prvýkrát už v utorok. Medzi jeho 709 poslancami bude aj 92 zástupcov krajne pravicovej AfD.

Jozef Havrilla

Úder pod pás ti dá len ten, kto vyššie nedosiahne....

Štatistiky blogu

Počet článkov: 80
Celková čítanosť: 406558x
Priemerná čítanosť článkov: 5082x

Autor blogu