V utorok som písal v jednom z printových periodík príspevok o rozpočte Hlavného mesta Bratislava (po trojmesačnom primátorovaní Iva Nesrovnala zatiaľ len v pracovnej podobe návrhu), v ktorom som informoval o tom, že v jednom z podprogramov – v participatívnom rozpočte svieti veľká 0. A podotkol, že občianske aktivity tentoraz zostanú maximálne tak pred bránami Primaciálneho paláca..
Hneď po publikovaní tohto článku nám prišla do redakcie správa z tlačového oddelenia Magistrátu, aby sme opravili túto nepravdivú informáciu (v obrazovej prílohe prikladám časť konkretného podprogramu, v ktorom je pri participatívnom rozpočte skutočne 0). Participatívny rozpočet podľa vyjadrenia komunikačného oddelenia Ivo Nesrovnal nezrušil, iba finančné položky alokoval pod iným názvom „Občiansky rozpočet“. Nerád používam termíny „ad hominem“, ale v tomto prípade musím – všade vo svete sa v rozpočtových kapitolách spomína práve spojenie – participatívny rozpočet. Znamená jedno: rôzne združenia, občania, fyzické i právnicke subjekty majú možnosť požiadať samosprávu o finančné dotácie na projekty, ktoré majú zveľaďovať a zanechať trvalé hodnoty v prospech mesta. Využívali to rôzne študentské zoskupenia umelcov – budúcich architektov, dizajnérov… V minulosti sa vytvorili výberové komisie, ktoré posudzovali jednotlivé projekty a podľa toho určovali sumy, ktoré neskôr skupinám poskytli. V roku 2014 uspelo zo 14-tich projektov sedem.
Nesrovnal ale v snahe zmeniť všetko čo fungovalo, vymenil aj názov podprogramu – z participatívneho na občiansky. Nebudem skúmať, z koľkých projektov Magistrát vyberal, isté je, že z „občianskych skupín“ dostali dotácie len štyri. Pritom, do akej miery slúžia všetkým Bratislavčanom, je otázne… Napríklad starostlivosť o zeleň, výsadba drevín – čo je primárne v absolútnej kompetencii jednotlivých mestských častí v rámci preneseného výkonu štátnej spravy. Alebo vybudovanie cyklochodnika v Mestských lesoch, ktoré často a rád navštevuje nový primátor, ale je to jeho kompetencia.
Takže ak žiada komunikačné oddelenie opravu termínu, že participatívny rozpočet Ivo Nesrovnal nezrušil, tak pri akejkoľvek námahe netuším, ako tú faktografickú opravu zrealizovať. Participatívny rozpočet jednoducho neexistuje, je minulosťou. Dozvedel som sa z dobre informovaných zdrojov, že Ivo Nesrovnal bral údajne participatívny rozpočet ako „klam (vulgárnejšie slovíčko použiť nemôžem) na občana“.
Takže milý magistrát, poprosím Vás, aby ste občanom vysvetlili dôvod zmeny názvu podprogramu a vysvetlili najmä rozdiel medzi participatívnym a občianskym. Ja ho viem, ale zatiaľ si tento náboj nechám v zálohe. Dám Vám právo prvého ťahu. Ak sa budeme držať slovíčkarenia, tak sa žiaľ, k oprave Vašej námietky nemám ako vyjadriť a nepoznám ani spôsob, aby fakty sedeli. Fakty sú totiž fakty, a mali by byť presne dodržiavané aj v najdôležitejšom dokumente mesta – rozpočte. Verím, že sa čoskoro dočkáme aj odpovede na to, prečo práve na tieto položky dalo mesto 40 000 eur. Kto ich vyberal a z koľkých občianskych podnetov. Verejnosť sa to skôr či neskôr dozvie, pán Nesrovnal.
Foto (c) Jozef Havrilla
P.S.: A ešte jedna prosba pán primátor. Nepoužívajte slová typu – nepravdivá a podobné synonymá. V tomto sa na Vás nechytám. Ďakujem.
Celá debata | RSS tejto debaty